05.11.2020
Clash! e- book i Festiwal Hybrydowy
Grupa tancerzy w rzeźbiarskiej pozie

14 listopada o godz. 16.00, partnerzy projektu Clash! Kiedy taniec klasyczny i współczesny spotykają się i powstają nowe formy  – Balletto di Roma (Włochy), 420PEOPLE (Czechy), Derida Dance Center (Bułgaria), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Sapienza University of Rome (Włochy) oraz Polski Teatr Tańca (Polska) zapraszają na internetową prezentację e-booka, ukazującego badawcze rezultaty projektu Clash! (aby śledzić wydarzenie, wystarczy kliknąć link, który już wkrótce dostępny będzie na stronie www.clashproject.pl. Już dziś zapraszamy do udziału w festiwalu Clash! International Festival, The Hybrid in Dance Models, between Classic and Contemporary, który odbędzie się online w dniach od 8 - 13 grudnia tego roku. 

E-book Clash! 

W prezentacji e - booka udział weźmie zespół naukowców z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie (Vito di Bernardi, Letizia Gioia Monda i Luca Ruzza), którzy będą rozmawiać z przedstawicielami dwóch partnerów projektu: Aną Macarą (Companhia De Dança de Almada) oraz Atanasem Maevem (Derida Dance Center). Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim. 

E-book stanowi ważny rezultat badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat przez pięć zespołów tanecznych zaangażowanych w tę inicjatywę. Jest to interdyscyplinarny produkt stworzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie, partnera projektu odpowiedzialnego za artykułowanie wiedzy na temat praktyki tanecznej i jej tłumaczenie na język przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Projekt prowadzi zespół naukowców: Luca Ruzza (profesor grafiki elektronicznej i sztuki cyfrowej) i Letizia Gioia Monda (adiunkt choreografii cyfrowej) pod przewodnictwem profesora historii tańca, Vito Di Bernardiego. E-book został zaprojektowany jako platforma cyfrowa łącząca treści pisane z obrazem i filmem. Stanowi on narzędzie open source dla użytkowników, pozwalające na przekrojowe badanie systemów opracowanych przez partnerów w celu wprowadzenia do dialogu kilku modeli ekspresji tanecznej, od klasycznej do współczesnej. Eksperymenty rozpoczęły się od zastosowania strategii wzmacniania pozycji zawodowej związanej z Projektem Clash!, metodologii opracowanej przez Vito Di Bernardiego i Letizię Gioia Mondę w celu poprowadzenia pięciu zespołów tanecznych do wzajemnego zapoznania się ze codzienną praktyką taneczną i wspólnego zmierzenia się z problemami związanymi ze szkoleniem tancerzy, rozwojem publiczności, systemami marketingu i komunikacji. Te strategie zostały wprowadzone w życie podczas 16 seminariów narodowych Clash!  Wewnętrzne raporty i informacje zwrotne od uczestników seminariów zostały zebrane, przeanalizowane i przetworzone tak, aby mogły stać się częścią e-booka.

W przypadku każdej sesji można porównać metodę początkową z jej zmiennymi, a raczej z konkretnymi strategiami opracowanymi przez każdego z partnerów na dowolny temat. Postępując zgodnie ze strukturą e-booka, użytkownicy są w stanie zidentyfikować rozwiązania lub porównać problemy, które partnerzy rozpoznali na swoich ścieżkach badawczych. W sekcji „terminologie” zaproponowano glosariusz 10 słów kluczowych, który ma pomóc w kontekstualizacji tego, w jaki sposób partnerzy zrealizowali zderzenie (Clash!) tradycji i innowacji w dziedzinie tańca, oraz w zbadaniu wiedzy wywodzącej  się z tego doświadczenia.

E-book pod redakcją Letizii Gioia Mondy powstał dzięki współpracy projektanta Natana Andrea Ruzzy i reżyserki Chiary Crupi.

Clash! International Festival 

Clash! International Festival, The Hybrid in Dance Models, between Classic and Contemporary - festiwal  w ramach projektu Clash!  - ma na celu przedstawienie wyników praktycznych badań prowadzonych przez partnerów projektu Clash! Kiedy taniec klasyczny i współczesny spotykają się i powstają nowe formy, współtworzonego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa (Creative Europe). Będzie to jedyny w swoim rodzaju cyfrowy festiwal online, trwający sześć dni, od 8 do 13 grudnia 2020 roku. 

Każdy dzień festiwalu będzie organizowany przez jeden z pięciu zespołów tanecznych zaangażowanych w projekt (420PEOPLE, Balletto di Roma, Companhia de Dança de Almada, Derida Dance Centre/Art Link Foundation, Polski Teatr Tańca) i poświęcony konkretnemu zagadnieniu poruszanemu w ramach projektu Clash!. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną takie tematy, jak rozwój publiczności, szkolenia taneczne, dyplomacja kulturowa w dziedzinie tańca i procesy tworzenia choreografii, aby umożliwić użytkownikom wejście w interakcję w ramach kreatywnego dialogu z choreografami, pedagogami tańca i prelegentami. Każdy dzień festiwalu zakończy sięprezentacją screendance stworzoną na tę okazję przez każdego z partnerów. Wydarzenie będzie koordynowane przez zespół z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie.

Aby wspólnie zastanowić się nad wpływem, jaki pandemia wywarła na sztuki performatywne, ostatni dzień festiwalu będzie poświęcony otwarciu przestrzeni do wymiany myśli na temat roli, jaką digitalizacja może odegrać w procesie informowania na temat działań tanecznych, a także na temat możliwości finansowania, jakie programy UE zapewnią osobom zajmującym się tańcem. Na zakończenie w ramach transmisji strumieniowej zostanie zaprezentowana praca wideo stworzona przez zespół Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, poświęcona hybrydowym procesom twórczym, które partnerzy projektu wdrożyli w celu zaadaptowania własnych praktyk analogowych do artefaktów cyfrowych.

Więcej szczegółów już wkrótce!

Działania partnerskie

10 października 2020 roku w Fórum Municipal Romeu Correia – Pablo Neruda Room odbyły się obrady okrągłego stołu poświęcone „Kreatywnej Europie i produkcji choreograficznej” Companhia de Dança de Almada. Ca.Da. zgromadził grupę międzynarodowych uczestników i interesariuszy, aby zaprezentować Projekt Clash! jako przykład ważnego programu Kreatywnej Europy (Creative Europe) wspierającego produkcję taneczną.

Rozpoczął się proces przygotowań Polskiego Teatru Tańca do stworzenia wyjątkowego spektaklu screendance na Festiwal Hybrid. Zespół współpracuje z Davide Valrosso – na co dzień choreografem Balletto di Roma (BdR). Do Poznania przyjechał w ramach wymiany choreografów związanej z Projektem CLASH!  Współpracował z trzema tancerzami Polskiego Teatru Tańca: Agnieszką Jachym, Jerzym Kaźmierczakiem i Zbigniewem Kociębą, którzy w lutym tego roku studiowali koncepcję choreografii z tancerzami BdR. 

Na zdjęciu: Agnieszka Jachym, Jerzy Kaźmierczak i Zbigniew Kocięba podczas pracy nad spektaklem 

Więcej informacji: http://clashproject.eu

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu CLASH! When Classic And Contemporary Dance Collide And New Forms Emerge, współfinansowanego z unijnego programu Kreatywna Europa (Grant Agreement No 2018-2032/001-001).

Clash! project