17.06.2020
Rozmównica ONLINE "Taniec widzów"
tekst

13 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na portal FB Polskiego Teatru Tańca na specjalną odsłonę cyklu „rozmównica” pt. „Taniec widzów”. Pragniemy przyjrzeć się publiczności tańca współczesnego - spróbować opisać, jaka jest i co przyciąga ją na spektakle tańca. Będziemy też dyskutować o słuchaniu i angażowaniu widza, czyli o sposobach, jakie stosują zespoły i instytucje, aby rozwijać i aktywizować swoją widownię.

Do rozmowy zaprosiliśmy Joannę Leśnierowską - dramaturg, krytyczkę, kuratorkę tańca i performerkę, od 2004 roku prowadzącą program performatywny Stary Browar Nowy Taniec w ramach założonej przez Grażynę Kulczyk Fundacji Art Stations Foundation.

Naszym gościem będzie Joanna Szymajda, kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej, krytyczka, doktor nauk humanistycznych, pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2010-2017, kuratorka projektów tanecznych takich jak np. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.

Będzie z nami także Konrad Kurowski - producent i menadżer Lubelskiego Teatru Tańca (od 2014 roku), współorganizator Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, współzałożyciel Polskiej Sieci Tańca, reprezentujący Lubelski Teatr Tańca - wraz z Anną Kalitą - w Aerowaves, europejskiej sieci domów tańca.

Poruszymy tematy budowania publiczności tańca współczesnego i baletu klasycznego, badań publiczności, metod budzenia zainteresowania sztuką tańca oraz - w kontekście aktualnej sytuacji na świecie - wpływu pandemii na zachowania odbiorców kultury.

Rozmównica pt. „Taniec widza” odbywa się w ramach projektu CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge, współfinansowanego z unijnego programu Kreatywna Europa.

Prowadzenie: Agnieszka Jachym i Robert Chodyła

Zapraszamy do odkrywania publiczności tańca współczesnego i teatru tańca - wciąż mało znanego, a niezbędnego ogniwa tanecznej i teatralnej komunikacji!

Więcej o projekcie: http://clashproject.eu/

#kreatywnaeuropa #ballettodiroma #deridadancecenter #420people #companhiadedanzadealmada #universitalasapienza