15.05.2020
Projekt Clash! przed i po koronawirusie
clashhhh

Jak zaadaptować projekt Clash! do warunków pandemii Koronawirusa? Jak działać, jeśli nie ma pewności, że festiwal „Clash! On stage” odbędzie się w osobistym kontakcie z publicznością? Oto najważniejsze pytania, jakie zadajemy sobie w gronie 5 partnerów projektu Clash!  - Baletto di Roma, University La Sapienza, Derrida Dance, 420 People, Companhia de Danca de Almada oraz Polskiego Teatru Tańca.

Trwają prace nad różnymi propozycjami działań online, aby pozostać w kontakcie z widzami pomimo ograniczeń. Tymczasem przypominamy o naszych aktywnościach sprzed pandemii, przygotowanych z myślą o wzmacnianiu więzi z publicznością i przyciąganiu nowych odbiorców. 

W lutym i marcu, partnerzy z Portugalii - Companhia de Dança de Almada i Włoch - Balletto di Roma - jako pierwsi w ramach projektu zorganizowali poświęcone rozwijaniu widowni. Zespól Companhia de Dança de Almada zaprosił do udziału w otwartych próbach, sesjach Q&A, spotkaniach ze studentami, seniorami, członkami organizacji społecznych i kulturalnych, bliskich profesjonalnemu światu tańca. Były one okazją do przyjrzenia się pracy tancerzy nad repertuarem oraz ich lekcjom, a także do nieformalnych rozmów z artystami oraz pedagogami tańca. Baletto di Roma, w myśl podstawowej dla projektu idei „zderzania” różnych kodów choreograficznych, gościło trzech tancerzy i choreografów z Polskiego Teatru Tańca, którzy w bezpośrednim kontakcie  dzielili się umiejętnościami z trojgiem artystów Baletto di Roma.  - To było bardzo interesujące widzieć, jak tancerze BdR uczyli się materiału i rozwijali go przez 5 dni. Chcieliśmy, aby choreografia była ich własną historią, aby czuli się komfortowo ją wykonując. Dlatego poprosiliśmy, by stworzyli własne fragmenty, które stały się bazą i następnie zostały połączone w różny sposób i włączone do choreografii - mówi Agnieszka Jachym, koordynatorka działań. Efekty wspólnej pracy poznamy w trakcie festiwalu wieńczącego projekt „Clash!”. 

Kontynuując prace nad projektem, Baletto di Roma zorganizowało otwarte dla studentów próby oraz premierę spektaklu “Sogno, una notte di mezza estate / Sen nocy letniej” w choreografii Davide Valrosso. Artysta spotka się na sali z tancerzami Polskiego Teatru Tańca, przygotowując z nimi choreografię na festiwal zamykający projekt „Clash”. Natomiast Companhia de Dança de Almada przygotowała prezentację fragmentu choreografii „Inverno / Zima" oraz filmu krótkometrażowego "Seven Days of Winter/ Siedem dni zimy” wyreżyserowany przez Henrique Pina, otwarty dla wszystkich zainteresowanych. 

Więcej informacji  o projekcie:

www.clashproject.eu.

https://www.facebook.com/clashprojecteu/

#kreatywnaeuropa #ballettodiroma #deridadancecenter #420people #companhiadedanzadealmada #universitalasapienza