03.09.2019
ROZMÓWNICA: Jak mózg tańczy?

25 kwietnia o godz. 18.30 Polski Teatr Tańca zaprasza do swojej obecnej siedziby przy ul. Koziej 4 w Poznaniu na kolejną „rozmównicę”, połączoną z praktyką tańca, pt. „Jak mózg tańczy?”.

W tym dniu, podobnie jak podczas poprzednich tegorocznych dyskusji o tańcu, spotykamy się z praktykiem i teoretykiem ruchu, aby pochylić się nad tematyką związku ruchu i świadomości. 

Naszymi gości będą choreografka i performerka Kaya Kołodziejczyk oraz polski fizyk, informatyk i kognitywista, prof. Włodzisław Duch

Prof. Duch jest obecnie prorektorem ds. Badań Naukowych i Informatyzacji im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Od 2013 skupia się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim - nad badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych. Współpracował już z Polskim Teatrem Tańca, przygotowując artykuł pt. „Tańczące mózgi, tańczące ciała” do monografii jubileuszowej, przygotowanej z okazji 45- lecia PTT. 

Kaya Kołodziejczyk, niegdyś tancerka renomowanego zespołu Rosas Anny Teresy de Keersmaeker, działa obecnie jako artystka niezależna. Wspólnie z zespołem Polskiego Teatru Tańca przygotowała spektakl „Gorycz”, którego premiera odbyła się w 2017 roku. Pragniemy zadać jej pytania o tajniki podnoszenia świadomości mechanizmów ruchu, techniki pracy z ciałem i umysłem oraz sposoby rozwijania inteligencji kinestetycznej w tanecznej praktyce. 

Z prof. Duchem porozmawiamy o współczesnych badaniach nad działaniem mózgu (w ramach tzw. nauk kognitywnych), pozwalających lepiej zrozumieć oddziaływanie sztuki na rozwój poznawczy i emocjonalny człowieka, mechanizmach percepcji muzyki i tańca i dobroczynnym wpływie ruchu na sprawne działanie mózgu.

A wspólnie będziemy się zastanawiać nad wykorzystaniem neuronalnych mechanizmów podtrzymujących uwagę i wywołujących emocje przez reżyserów, choreografów, performerów i tancerzy.

Motywem przewodnim części praktycznej spotkania będą „lustrzane neurony” oraz ich aktywność podczas obserwacji ruchu. Improwizowaną sekwencję ruchowo - taneczną, inspirowaną tym pojęciem, poprowadzi Kaya Kołodziejczyk. Ten sam motyw towarzyszyć nam będzie podczas potańcówki Dancing Poznań, która pod wodzą DJ-a Cedro i wodzireja Roberta Chodyły rozpocznie się o godz. 19.30. 

Przypomnijmy, że „rozmównice” to cykl spotkań, w którym przy wsparciu ekspertów i w żywym kontakcie z widzami - kształtujemy język refleksji o tańcu, odkrywając jego nieoczywiste związki z różnymi dyscyplinami nauki i sztuki.

Serdecznie zapraszamy!

WSTĘP WOLNY