09.03.2019
Jubileuszowe 'Wesele. Poprawiny"
Wesele.Poprawiny

Trwa sezon jubileuszowy w Polskim Teatrze Tańca. Na różne sposoby staramy się przypominać o ważnej dla nas rocznicy 45 - lecia Teatru. W marcu przygotowaliśmy dla naszych Widzów niespodziankę - na spektakl „Wesele. Poprawiny”, który pokażemy 9 marca o godz. 20.00 w Auli Artis przy ul. Kutrzeby 10 w Poznaniu, obowiązują bilety w specjalnej cenie 4,5 zł. 

Przypomnimy, że premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszości.  Motywem wpisującym spektakl Polskiego Teatru Tańca w tematykę Roku Guślarzy stało się wesele - obyczaj spajający tradycję i współczesność.  W spektaklu opowiadamy o naszym wspólnotowym „tu i teraz”, o dialogu międzypokoleniowym,  o tym co nas łączy i dzieli, bawi i przeraża. W „Weselu. Poprawinach” odbijają się losy Polski i Polaków, a także historia wystawień dramatu Wyspiańskiego od prapremiery „Wesela” w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie po spektakl Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie z 2017 roku. 

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.

Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?

Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

- pisała o spektaklu jego dramaturg Magdalena Zaniewska. 

„Wesele. Poprawiny”

reżyseria: Marcin Liber

scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

muzyka: RSS B0YS

ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca

opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska

opieka choreograficzna: Iwona Pasińska

występują: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory

produkcja: Polski Teatr Tańca

współprodukcja: Centrum Kultury ZAMEK

*Podczas przedstawienia wykonawcy będą częstować widzów naparstkiem wódki

Serdecznie zapraszamy!