27.01.2019
Polka zagości w Słupsku
try

27 stycznia o godz. 19.00 spektakl „Polka” Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskie zawita gościnnie do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

W spektaklu prezentowanym w przestrzeniach filharmonii zabrzmi muzyka autorstwa prof. Zbigniewa Kozuba, kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierownika Pracowni Warstwy Audialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureata dziewięciu nagród w konkursach kompozytorskich oraz nagrody specjalnej Festiwalu Filmów Fabularnych i Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1992) za muzykę do filmu „Mały Książę” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Prof. Kozub był w latach 1992–1999 dyrektorem Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, poświęconego muzyce współczesnej. Został m.in. uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi 2014 oraz Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2015. Wśród jego ważniejszych utworów z ostatnich lat znalazły się: „Altum silentium na skrzypce i taśmę” (2007), „Altum silentium II na kwintet akordeonowy” (2007), „INTer aLIA na fortepian” (2007), „INTer aLIA II na taśmę” (2007) czy „Korowód według Wyspiańskiego na orkiestrę” (2007).

Koncepcja inscenizacyjna spektaklu, który miał swoją premierę 3 lutego 2018 roku w ramach Roku Bogów w Polskim Teatrze Tańca, opiera się na grze różnymi znaczeniami słowa „Polka” - polka to taniec i forma muzyczna, Polka to kobieta. Przedstawienie ma formę kolażu. Jego fabularną strukturę wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci. Twórcy przyglądają się rozmaitym doświadczeniom rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet - miłości, pracy, przyjaźni, rozmarzeniom, niespełnieniom i snom. 

W recenzji pt. „Smutna Polka” w nr. 7 „Polityki” Joanna Brych pisała o spektaklu, że „premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.”

Spektakl prezentowany był w ramach X Dni Sztuki Tańca – organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę  poświęcony jest w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

fot. Andrzej Grabowski 

Więcej o spektaklu