22.01.2019
Wątki boskie w Roku Wyklętych

Najbliższy spektakl Polskiego Teatru Tańca będzie można zobaczyć 22 stycznia 2019 roku o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Wracamy na poznańskie sceny z „No more tears” - ubiegłoroczną produkcją, której autorska koncepcja zwyciężyła w konkursie na realizację premiery, organizowanym przez Polski Teatr Tańca w Roku Bogów 2018, a premiera odbyła się w ramach programu partnerskiego Malta Festival Poznań 2018 „Poznań na Malcie” .

Czerpiący z biografii milionerki polskiego pochodzenia, Barbary Piaseckiej - Johnson, spektakl w hipnotyzujących, transowych obrazach oddaje atmosferę zbiorowego uniesienia w Polsce Anno Domini 1989 i przywołuje rozbudzone polskie nadzieje na ustrojową transformację, która odbędzie się „bez łez”. Kolektyw artystyczny: Iwo Vedral (reżyseria), Krystyna Lama Szydłowska (choreografia) i Dawid Dąbrowski (muzyka), zadają pytanie, jaki zbiorowy sen przyśnili Polacy, wyobrażając sobie, że do nich należy fortuna Barbary? Jej historia to amerykański sen i polska rozbudzona tęsknota religijna. Nadzieja na cud. Wizyta uzdrowiciela. Zbiorowa terapia. Próba wybudzenia z autystycznego snu - piszą twórcy spektaklu. 

Zapraszamy do refleksji nad uniwersalną motywacją ludzkich działań, jaką jest pragnienie lepszego życia i do zadania sobie pytania, jakim postaciom historycznym skłonni jesteśmy my, Polacy, przypisywać boską sprawczość?

Spektakl prezentowany był podczas VII Festiwalu Teatru Dokumentalnego Sopot Non-Fiction 2018.

fot. Andrzej Grabowski 

Na zdjęciu: Paulina Jaksim

Więcej o spektaklu