19.06.2019
Polski Teatr Tańca zaprasza w fotograficzną podróż z okazji jubileuszu 45 - lecia
45 lat z Polskim Teatrem Tańca

„45 lat z Polskim Teatrem Tańca” - to tytuł mobilnej wystawy, przygotowanej przez Polski Teatr Tańca z okazji jubileuszu. 

Ekspozycja jest fotograficzą podróżą po 45 – letniej historii Polskiego Teatru Tańca i formą kultywowania pamięci o Artystach, którzy pozostawili na jej drodze swój indywidualny ślad. Wieńczy i przypomina wieloletni etap działalności instytucji, która od dnia założenia była ambasadorem polskiej kultury, uczestnicząc w festiwalach w Polsce i za granicą, sięgając po  międzynarodowe nagrody, prezentując spektakle na 5 kontynentach, w krajach tak odległych geograficznie, jak Japonia, Indie, Ekwador, Meksyk, Brazylia czy Tunezja. Jej osią konstrukcyjną jest retrospektywny, uchwycony w fotograficznych obrazach i teatralnych archiwaliach przegląd spektakli, które złożyły się na 45 – letnią historię Teatru, dopełniony rysem historycznym oddającym odmienność koncepcji teatru autorskiego w rozumieniu Conrada Drzewieckiego, Ewy Wycichowskiej i Iwony Pasińskiej, pokazującym jak Polski Teatr Tańca, zachowując ciągłość instytucjonalną, wciąż się przeobrażał, redefiniując pojęcie teatru tańca, eksperymentując, podejmując twórcze ryzyko, wyzwalając się z przypisanych tradycją środków wyrazu.

Wernisaż wystawy odbył się 12 września 2018 roku, w 45. rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, podczas inauguracji sezonu jubileuszowego 2018 /2019. 45 lat wcześniej, 12 września 1973 roku, w Sali Renesansowej Ratusza w Poznaniu w samo południe odbyła się inauguracja Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, a wieczorem w Operze Poznańskiej Conrad Drzewiecki zaprezentował swoim widzom - wieczór składający się z trzech spektakli - „Cudownego Mandaryna” Beli Bartoka, „Sonaty na dwa fortepiany” i  „Divertimento”. 

Ekspozycja prezentowana była w Poznaniu w CK „Zamek”, na dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Urzędzie Miasta Poznania, nowej części Starego Browaru, na płycie Portu Lotniczego Poznań - Ławica oraz w galeriach POSNANIA i AVENIDA.