05.06.2018
Laboratorium działania | LABORATORIA TWÓRCZE 2018
creative labs

Wyobrażamy sobie „Laboratoria” jako specyficzną przestrzeń do nabywania nowych kompetencji, poszukiwań twórczych, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Tym projektem wychodzimy naprzeciw pojawiającemu się nowemu modelowi funkcjonowania kultury, w którym wspólna praktyka to nierzadko badania i/lub praca laboratoryjna.

Laboratorium działania

 

28.08-31.08.2018 I g. 18.00 – 21.00 I Miejsce: AULA (ul. Kozia 4, Poznań)

W trakcie Laboratorium będziemy pracować nad technikami kreacji autorskiego spektaklu - budowanego od podstaw, w oderwaniu od tekstu, na przecięciu tego, co indywidualne i zbiorowe. Teatr zostanie potraktowany jako instrument negocjacji i mediacji. Podejmiemy próbę performatywnego zbadania mechanizmu zapożyczenia, przeniesienia, intymnego spotkania z czymś nie-swoim (ale także po prostu uruchomimy zabawę opartą na losowym przypadku).

Uczestnicy Laboratorium proszeni są o przygotowanie punktu wyjścia - skojarzenia związanego ze słowem „wyklęty”. Może to być cokolwiek: postać realna lub fikcyjna, rzecz, idea, książka, obraz, opowieść itp. Cokolwiek, co da się przekazać pozostałym osobom.

W trakcie Laboratorium uczestnicy zostaną poproszeni o zaprezentowanie swoich inspiracji i wymienienie się nimi - nikt nie będzie pracował na swoim własnym materiale, lecz w oparciu o cudzy punkt wyjścia. Podczas warsztatowych sesji będziemy odkrywać, jak uruchomić pracę nad spektaklem w oparciu o tak zdefiniowany materiał i analizować performatywny potencjał sytuacji opartej na powyższej restrykcji.

Prowadzenie: Weronika Szczawińska

Weronika Szczawińska (ur. 1981) Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii „Teatr” za „konsekwentne budowanie własnego języka teatralnego”. Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, niezależnym teatrem Komuna Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, a także ze Slovensko mladinsko gledališče w Lublanie. Autorka spektakli i performansów (tworzonych często we współpracy z galeriami sztuki - np. Galerią Labirynt w Lublinie czy warszawską galerią Zachęta). Stale współpracuje z Agnieszką Jakimiak, Piotrem Wawrem jr, Krzysztofem Kaliskim i Agatą Maszkiewicz. Jej najnowsze przedstawienie to "Genialna przyjaciółka" na podstawie powieści Eleny Ferrante (Wrocławski Teatr Współczesny 2018). Obecnie przygotowuje spektakl Lawrence z Arabii w warszawskim Teatrze Powszechnym.

***

Zgłoszenia na laboratoria słowa prosimy przesyłać na adres: a.krolica@ptt-poznan.pl

 

O wynikach naboru uczestnicy zostaną powiadomieni indywidualnie drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 25 lipca 2018 roku. Udział w laboratoriach jest bezpłatny*, o ile uczestnik będzie obecny na wszystkich zajęciach.

 

Co ma zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie powinno zawierać: list motywacyjny z CV oraz informację o oczekiwaniach uczestnika.

REGULAMIN LABORATORIÓW TWÓRCZYCH 2018

 

Kuratorka: Anna Królica

Organizator: Polski Teatr Tańca

Partnerzy:

Pobierz obrazki

 

 

logotyp młyńska 12

Instytut Teatru i Sztuki Mediów

Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej