13.12.2016
Miasta w Ruchu: warsztaty pantomimy

Miasta w Ruchu

Polski Teatr Tańca i Wrocławski Teatr Pantomimy zapraszają na darmowe warsztaty pantomimy i ruchu w ramach projektu Miasta w Ruchu. Zajęcia odbędą się od 13 do 17 grudnia w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Miasta w Ruchu to cykl działań edukacyjnych Wrocławskiego Teatru Pantomimy, które odbywają się w miastach, z którymi Pantomima ma wyjątkowe połączenia. Warsztaty odbywają się w ramach 60. jubileuszu Teatru.

Poznań był początkiem życia Mistrza, tu się urodził, tu zbierał pierwsze doświadczenia i inspiracje. My chcemy nawiązać do początków jego twórczości, lat 50 i 60, gdy w polskiej kulturze nadchodziły czasy odwilży politycznej, a teatrem zawładnęła awangarda i poszukiwania nowych form wypowiedzi artystycznej. W czasie warsztatów skupimy się na teatrze formalnym, na środkach wyrazu charakterystycznych dla wczesnego okresu twórczości Tomaszewskiego przetworzonych przez współczesne techniki i możliwości jakie daje teatr. Będzie to swoista historyczną podróżą przez lata pantomimy wrocławskiej, a efektem będzie wspólnie wypracowana etiuda zespołowa.

Poznańska edycja warsztatów Miasta w Ruchu będzie powrotem do klasycznej pantomimy, pracy zespołowej i form obrazów nawiązujących do początków teatru Tomaszewskiego.

Pedagogami w czasie zajęć będą aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Mateusz Kowalski i Krzysztof Szczepańczyk. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych (16-40 lat), doświadczenie nie jest wymagane. Udział jest darmowy, liczba miejsc ograniczona (20 osób), decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty prowadzi impresariat Polskiego Teatru Tańca: mail: impresariat@ptt-poznan.pl, tel. 61 858 04 56.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Harmonogram warsztatów „Miasta w Ruchu”

13 grudnia, godz. 18.00 – 21.00, miejsce: sala nr 2

14 grudnia, godz. 18.00 – 21.00, miejsce: sala nr 2

15 grudnia, godz. 18.00 – 21.00, miejsce: Aula OSB

16 grudnia, godz. 18.00 – 21.00, miejsce: Aula OSB

17 grudnia, godz. 18.00 – 21.00, miejsce: Aula OSB

 

Biogramy pedagogów: 

Krzysztof Szczepańczyk - aktor pantomimy, performer, pedagog, we Wrocławskim Teatrze Pantomimy od 2011 roku. Był uczestnikiem Studia Pantomimy działającego przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy, studiował pantomimę w Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu.

W Pantomimie debiutował jeszcze jako uczestnik Studia Pantomimy w tryptyku "Osąd". Występował m.in. w przedstawieniach Zbigniewa Szymczyka, Marka Oleksego, Konrada Dworakowskiego, Pawła Passiniego, Leszka Mądzika, Martyny Majewskiej. Od 2007 roku związany z teatrem Klinika Lalek, z którym występował m.in. w Portugalii, Austrii, Gruzji.

Jest pedagogiem projektów edukacyjnych Wrocławskiego Teatru Pantomimy - Akcja Edukacja i Szkoła w mieście oraz nauczycielem pantomimy w Appendix Studio we Wrocławiu.

Mateusz Kowalski - aktor pantomimy, pedagog. Jest absolwentem Studia Art-play w Katowicach, historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2014 roku uzyskał dyplom aktora estrady Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie.

Od 2007 roku związany z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, w którym debiutował w przedstawieniu „Gastronomia” w reżyserii Aleksandra Sobiszewskiego. Od początku swojej pracy w Pantomimie występował w niemal wszystkich spektaklach m.in.: „Osąd” reż. Jerzy Kalina/Paweł Passini/Leszek Mądzik, „Stazione Termini” reż. Marek Oleksy, „Poławiacze papieru” reż. Zbigniew Szymczyk, „Mikrokosmos” oraz „Hydrokosmos” reż. Konrad Dworakowski, „Szkoła Błaznów” reż. Zbigniew Szymczyk, „BATORY trans” reż. Martyna Majewska.

Jako aktor współpracuje również z teatrami ulicznymi i offowymi.

Jest pedagogiem projektów edukacyjnych Wrocławskiego Teatru Pantomimy, m.in.: Akcja Edukacja, Szkoła w mieście oraz w ramach programu Teatr Polska. Wykładowca pantomimy w Studio Art-play w Katowicach. Jako aktor współpracuje również z teatrami ulicznymi i offowymi.