ŻNIWA | Scena Tańca Studio
"Żniwa" już niebawem zaprezentujemy w Warszawie. Realizacja spektaklu odbędzie się 2. września o godz. 19:00 w ramach szóstej odsłony III edycji projektu Sceny Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odsłona z podtytułem Zakochanie stanowi część programu Róbmy miłość, a nie wojnę!, którego kuratorami są Anna Królica i Adam Kamiński.
Przedstawiamy fragmenty tekstu kuratorskiego:
„Podczas wrześniowej edycji Róbmy miłość, a nie wojnę! bliska jest nam idea podążania za dramaturgią ciała, oddającą w choreografii dyskursy miłosne ze szczególnym zwróceniem uwagi na te momenty, w których ciała dotknięte są agresją, a intymność przecina się z brutalnością.
Szczególnie zapraszamy widzów na spektakl Only love is real Pawła Dudusia i Laury Evy Meuris – swoisty «hymn o miłości», pokazanej tym razem przez fizyczną bliskość splecioną z uważnością i intymnością wobec partnera. Ciała prezentowane są tu w malarskich ujęciach, w których porusza i zaskakuje zarazem autentyczność doświadczenia i estetyczne piękno.
Żniwa Polskiego Teatru Tańca – w przeciwieństwie do Only love is real – to propozycja «pełnometrażowa», z piętnastoma tancerzami i wybitnym śpiewakiem Adamem Strugiem. W pracy nad spektaklem Iwona Pasińska i Igor Gorzkowski wychodzili od historii Odyseusza, Powrotu Odysa Wyspiańskiego i Roku Polskiego Zofii Kossak, który dopełnił kolorytu i przeniósł greckie sceny rodzajowe na polską wieś. Historia rozgrywa się na osi czasu: od wojny trojańskiej aż do powrotu Odysa do oczekującej go latami Penelopy. Mityczna opowieść rozgrywa się zatem w porządku prowadzącym od wojny do miłości. Rozgrywka Odysa z zalotnikami owocuje «żniwami» zabitych ciał. Przejmujące i wyestetyzowane obrazy pokazują zagładę, po której – na szczęście – jest też miejsce na happy end – polskie dożynki.
Duet A…B Anny Konjetzky jest krótką historią, rozgrywającą się pomiędzy dwoma podmiotami, wysublimowaną na poziomie ruchu i dźwięku, którą można jednak czytać także abstrakcyjnie
Dwa pozostałe spektakle wpisują się w porządek wojny, rozwijając tematy przemocy i agresji w szeroko rozumianej choreografii. Poruszenie w choreografii Zofii Noworól jest projektem społecznym i rezultatem ponad dwumiesięcznej pracy warsztatowej grupy kobiet o różnym stopniu sprawności. Ruchem, ciałem i głosem opowiadają w nim o doświadczeniu przemocy związanej z płcią i z niepełnosprawnością.
Inaczej jest w Lighting choreografki Anny Konjetzky. Wraz z polskimi i i niemieckimi tancerzami oddaje ona napięcie związane ze społecznym niepokojem, które kumuluje się w akcie protestu, ulicznej demonstracji. W niezwykle precyzyjnie skomponowanym układzie choreograficznym artystka ukazuje szaleństwo i niemożność opanowania roznieconego gniewu społecznego – determinację protestujących i frenetyczność ich działań. Szalone tempo choreografii współgra z temperaturą przedstawianych działań. Dramaturgię ruchu w spektaklu uzupełnia muzyka na żywo Sergeja Maingardta i gra światła z ciemnością – pojedyncze snopy światła «patrolują» tańczącą grupę, wzmagając napięcie tanecznych działań”.
Anna Królica & Adam Kamiński.
Cały tekst kuratorski dostępny jest TU.
PROGRAM
2 września (sobota)
godz. 19.00, Duża Scena
Polski Teatr Tańca, Żniwa – chor. Iwona Pasińska, reż. Igor Gorzkowski
3 września (niedziela)
godz. 19.00, Duża Scena
Anna Konjetzky, A…B / Lighting
4 września (poniedziałek)
godz. 18.00, Malarnia
Laura Eva Meuris, Paweł Duduś, Only love is real – liquid act
godz. 19.00, Duża Scena
Anna Konjetzky, A…B / Lighting
godz. 21.00, Duża Scena
Projekt społeczny Poruszenie
***
BILETY:
20 zł - spektakle w Teatrze Studio
10 zł - projekt Poruszenie
Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria.
Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński
Organizatorzy:
Studio teatrgaleria | www.teatrstudio.pl
Instytut Muzyki i Tańca | www.imit.org.pl
Dofinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy