14.10.2022
"Kurka Wodna albo urojenie" na IX Festiwalu Muzyki Współczesnej I 15.10 I Gorzów Wlkp.
Katarzyna Rzetelska w spektaklu 'Kurka Wodna albo urojenie"

15 października o godz. 18.00, w ramach IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej.

Spektakl, trzykrotnie nagrodzony podczas 46. Opolskich Spotkań Teatralnych, to balansująca na krawędzi fabuły i Czystej Formy opowieść o młodym artyście, próbującym uciszyć metafizyczny niepokój w świecie pogrążonym w kryzysie. Soczyste dialogi - cytaty z dramatów „Kurka Wodna”, „Matka”, „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix” - wyrazistość gestów, feeria świateł i bogactwo kostiumów, tworzą teatralną, wizualną kompozycję, przywodzącą na myśl groteskowe obrazy Witkacego. Warstwę muzyczną spektaklu tworzą Sarabande Georga Friedricha Händla oraz skomponowane specjalnie do spektaklu utwory prof. Zbigniewa Kozuba, związanego z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, wielokrotnie nagradzanego w konkursach kompozytorskich, w  latach 1992–1999 dyrektora Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, poświęconego muzyce współczesnej.

Przypomnijmy, że IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara to kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku  inicjatywy propagującej na szeroką skalę muzykę XX i XXI wieku, w tym najważniejszych kompozytorów oraz najciekawsze dzieła i projekty artystyczne. Tegoroczna edycja, realizowana pod hasłem „Ślady przeszłości”, nawiązuje swoim programem do uniwersalnej tradycji muzyki europejskiej i „komentuje” ją z punktu widzenia muzycznej współczesności. W czasie IX Festiwalu Muzyki Współczesnej  swoją pozycję szczególnie mocno zaznaczy muzyka polska, obecna w dziełach starszej, średniej i najmłodszej generacji kompozytorów.

Polski Teatr Tańca pojawi się na festiwalu po raz drugi. W ramach programu „Scena dla tańca 2019” , na scenie Filharmonii Gorzowskiej prezentowane były „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej, z muzyką Eugeniusza Rudnika, pioniera muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.

Więcej o spektaklu

Więcej o festiwalu

fot. Andrzej Grabowski