16.09.2022
"Kurka wodna albo urojenie" wieńczy konkurs interpretacji dzieł Witkacego I 17.09 I Słupsk
Kurka Wodna albo urojenie

Pierwszym spektaklem Polskiego Teatru Tańca w sezonie 2022/2023 będzie „Kurka Wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. 17 września o godz. 18.00 w Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, balansujący na granicy fabuły i Czystej Formy spektakl, laureat 3 nagród podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dziel Literatury „Klasyka Żywa”, zwieńczy 25. edycję Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”.

Jest to jedyny w Polsce konkurs inspirujący do interpretacji złożonej twórczości Witkacego – jego organizatorami są Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo oraz Słupski Ośrodek Kultury. Organizatorzy zaprosili do udział w festiwalu kilkudziesięciu artystów inspirujących się życiem, filozofią i twórczością Witkacego. Wśród nich znaleźli się zarówno debiutujący adepci, jak i doświadczeni artyści. Poza uczestnikami z przeróżnych zakątków Polski publiczność będzie mogła zapoznać się z pracami twórców pochodzących z Ukrainy czy Portugalii.

Występ Polskiego Teatru Tańca odbędzie się w ramach projektu: „Eksplozja tańca – gdy tradycja zderza się z nowoczesnością - tourneé Polskiego Teatru Tańca po scenach polskich”, który jest dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu „Taniec 2022” prowadzonego przez Narodowy  Muzyki i Tańca oraz współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt umożliwia spektaklom Polskiego Teatru Tańca „Żniwa”, „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” (koprodukcja z niemieckim zespołem bodytalk) oraz „Kurka Wodna albo urojenie” podróże po kraju, które upowszechniają taniec i teatr tańca jako uniwersalny język komunikacji wyrażający najistotniejsze problemy współczesności.

 

Lobotyp Ministerstwa Kulturylogo Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Logo Samorządu Wojewodztwa Wielkopolskiego

fot. Andrzej Grabowski

Więcej o spektaklu

Więcej o programie Polskiego Teatru Tańca „Eksplozja tańca”

Więcej o  25. konkursie interpretacji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”