26.07.2022
Nagroda Publiczności dla "Zielnika" na renomowanym festiwalu we Francji
Zielnik 1
Zielnik 2
Zielnik 3
Zielnik 4
Zielnik 5

Widzowie Le Festival Chorégraphique International de Blois - Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois uhonorowali Nagrodą Publiczności piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca - baśniowy, mieniący się wszystkimi kolorami natury „Zielnik”.

Utwór w reżyserii Iwony Pasińskiej powstał w 2021 roku, który w Polskim Teatrze Tańca podporządkowany był idiomowi „Człowiek - roślina”. Skomponowana do suity Edwarda Griega choreografia, z wirtuozerią zaprezentowana przez artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca odzwierciedla cykl życia roślin od momentu rozkwitu po pełen ciepłej nostalgii koniec. W filmie wykorzystano fragmenty suity „Peer Gynt” autorstwa Edwarda Griega w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera pod batutą Han-Na Chang.

„Zielnik” od momentu premiery cieszy się gorącą sympatią widzów. „Choreografię obejrzałam w całości, trzy razy z rzędu i przez cały ten czas nie opuszczała mnie myśl, że na tym właśnie polega piękno.(…)„Zielnik” ma w sobie coś z siły boskiej Flory. Jest pięknym, optymistycznym, pozytywnie nastawiającym, nostalgicznie kolorowym, radosnym, momentami dowcipnym, operującym zmianami nastroju, genialnie zrealizowanym choreograficznym filmem. I doskonałym przykładem Floor Work. Proszę nie zwlekać i jak najszybciej obejrzeć ten film” - pisała red. Joanna Brych na portalu taniec.blog.polityka.pl

Projekt Polskiego Teatru Tańca znalazł się w selekcjach oficjalnych festiwali: DANCINEMA w Vancouver w Kanadzie, RIFF Festival w Eina w Norwegii, Portland Dance Film Fest w Portland / USA i Aesthetica Short Film Festival w York / Wielka Brytania. 

Le Festival Chorégraphique International de Blois - Międzynarodowy Festiwal Choreograficzny w Blois organizowany jest przez stowarzyszenie Blois Danse. Celem festiwalu jest demokratyzacja tańca poprzez organizowanie spektakli i pokazów filmowych, warsztatów mistrzowskich czy projektów społecznych, które poszerzają grono odbiorców tej niezwykłej sztuki. W swojej części filmowej, ten unikalny projekt oferuje szeroki wachlarz form i estetyk, od filmowych projektów choreograficznych poprzez filmy dokumentalne o tańcu i animacje, po różnorodne filmy krótkometrażowe, których istotą jest ruch. W tym roku do udziału w programie filmowym zgłosiło 1800 twórców z 55 krajów świata, spośród których wybrano i zaprezentowano 18 prac. „Zielnik” otrzymał jedną z czterech głównych nagród.

Laureaci konkursu filmowego Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois

Choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca dostępny jest bezpłatnie na VIMEO. Trwa 13 minut. 

Koproducentem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. 

Zapraszamy do oglądania!

 

Więcej o projekcie „Zielnik”

Więcej o festiwalu 

fot. Andrzej Grabowski