15.06.2022
"45" na Cypryjskim Festiwalu Tańca Współczesnego I 15.06 I Limassol
45 na Cypryjskim Festiwalu Tańca Współczesnego
45 na Cypryjskim Festiwalu Tańca Współczesnego

15 czerwca o godz. 20.30 czasu cypryjskiego Polski Teatr Tańca wystąpi podczas 23. Cypryjskiego Festiwalu Tańca Współczesnego, który jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym tańcowi współczesnemu na Cyprze. 

Widzowie teatru Rialto w Limassol zobaczą spektakl „45” w choreografii Jacka Przybyłowicza, którego premiera w ramach Malta Festival Poznań 2019 zwieńczyła 45, jubileuszowy sezon w Polskim Teatrze Tańca. Spektakl portretuje zespół Polskiego Teatru Tańca, ukazując go jako zbiorowość scaloną wspólną, codzienną pracą, a jednocześnie świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. 

W gronie twórców „45” znaleźli się: Jacek Przybyłowicz, choreograf o międzynarodowej renomie, niegdyś artysta -tancerz  Kibbutz Contemporary Dance Company, obecnie twórca spektakli w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Chinach czy Hiszpanii. Muzykę skomponowali młodzi poznańscy twórcy, kompozytor muzyki współczesnej, improwizowanej i filmowej Andrzej Konieczny i saksofonista Kacper Krupa. Kostiumy zaprojektowała Joanna Klimas - kreatorka mody, kostiumolożka, pierwsza dama polskiego minimalizmu, wspierająca wiele projektów łączących kulturę z modą. Reżyserem światła jest Carsten Wank. 

Przypomnijmy, że spektakl, współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia choreograficzne 2019, był wielokrotnie prezentowany za granicą i w Polsce - m.in. w Cēsis Concert Hall w Kieś na Łotwie, The State Philharmonics Sibiu w Rumunii, podczas 24. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie w 2020 roku oraz online podczas jubileuszowej, 40. Sceny Tańca Studio.

Premiera telewizyjna „45” odbyła się 31 marca 2020 roku na antenie TVP Kultura.

Cypryjski Festiwal Tańca Współczesnego powstał w 1998 roku i powraca do teatru Rialto po dwuletniej przerwie. Miłośnicy tańca współczesnego będą mieli wyjątkową okazję cieszyć się serią wyjątkowych spektakli odzwierciedlających trendy dominujące w tańcu współczesnym, budując w ten sposób mosty pomiędzy Cyprem a międzynarodową produkcją choreograficzną.

Więcej o festiwalu

Więcej o spektaklu 

Pokaz spektaklu "45" w ramach 23. Cypryjskiego Festiwalu Tańca Współczesnego realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu i Młodzieży na Cyprze oraz we współpracy z Teatrem Rialto w Limassol, organizatorem festiwalu.

 

logo ministerstwa edukacji, kultury, sportu i mlodzieży na Cyprze

 

logo teatru rialto, czarny napis Quadro na białym tle

 

 

 

fot. Andrzej Grabowski