14.06.2022
Podróż ku dojrzałości - spektakl "40" w ramach Malta Festival Poznań I 25 i 27.06
tancerz ubrany w garnitur lat 80. podskakuje z dłońmi uniesionymi do góry
aktorka z gitarą siedzi na ławce na scenie
grupa tancerzy na scenie
grupa tancerzy na scenie
grupa tancerzy na scenie

Od dnia premiery w 2013 roku ten spektakl wzbudzał gorącą sympatię i niesłabnące zainteresowanie widzów. Powraca na Malta Festival Poznań 2022 w interpretacji obecnego zespołu Polskiego Teatru Tańca! Mowa oczywiście o „40” w reżyserii, choreografii i scenografii Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych skandynawskich choreografów, którego w kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność gościć podczas II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”. Iskrzące się humorem, momentami nostalgiczne, niestroniące od subtelnej ironii widowisko zobaczymy 25 i 27 czerwca o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca. 

Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa, lecz – doprawdy – wszystko to jest jedynie kwestią wyboru, decyzji, które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka. (Jo Strømgren)

Spektakl Polskiego Teatru Tańca śledzi życiową podróż głównej bohaterki i jednocześnie rodzaj wiecznej wędrówki społeczeństw i krajów. Podczas tej podróży przez chaotyczną Europę protagonistce udaje się wypracować kompromis między własnymi ambicjami a okolicznościami, z którymi musi się zmierzyć.

Wiele warstw przedstawienia portretuje nie tylko indywidualne poszukiwania konkretnego człowieka, lecz staje się także synonimem pewnej podróży kraju i zespołu Teatru Tańca. Polska przeszła radykalne zmiany w ciągu ostatnich czterdziestu lat, jakie są jej perspektywy? Jako dzieło sztuki, przedstawienie to nie zagłębia się w fakty i sylwetki. Fikcyjny punkt widzenia, nawet z perspektywy obcego, może równie dobrze zapewnić dystans niezbędny do komunikacji na wspólnym poziomie. Przecież nawet prawda nigdy nie jest do końca prawdą, wszystko jest kwestią detali, na które chce się położyć nacisk, zignorować je lub wyolbrzymić.

"40"

Reżyseria, choreografia, scenografia i teksty: Jo Strømgren

Produkcja: Polski Teatr Tańca, Jo Strømgren Kompani

Reżyseria światła: Hans J. Skogen

Kostiumy: Bregje van Balen

Asystentka kostiumografa: Adriana Cygankiewicz

Muzyka: Jo Strømgren, Viljo Vesterinen, George Brassens, Fryderyk Chopin, Giacomo Puccini, Francisco Tarrega, Serge Gainsbourg, Giovanni Battista Pergolesi, Antonio Vivaldi, Norbert Gabla, Ronan Hardiman, Ich Troje, Astor Piazzolla, Alfredo Catalani, Eleni Karaindrou, Lars Årdal

Opracowanie muzyki: Krzysztof "Wiki" Nowikow

Obsada aktualna: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo Namkung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong - Adryańczyk

Czas trwania: 70 min

"Od razu w ciągu pierwszych kilku minut przedstawienie pociąga za sobą publiczność. Zostajemy łagodnie i gładko wprowadzeni w bawiącą nas, „niewinną” historyjkę, którą Jo przez swój choreograficzny i teatralny talent, pokazuje nam na przestrzeni 40 lat. Jest to historia o dziewczynce, o tym jak wychodzi za mąż, rodzi dziecko, które ma nie ze swoim mężem, jak to dziecko dorasta, jak podróżuje po całej Europie, spotyka ludzi, przeżywa dużo dziwnych, śmiesznych, ale i tragicznych rzeczy i w końcu wraca do domu, do Polski. Prawie jak w filmowym kadrze. Brawo." 

Henning Høholt, „Kulturkompasset”, Oslo

premiera: 15 i 16 czerwca 2013, CK Zamek w Poznaniu

Bilety w cenie 40 zł można kupować w serwisie bilety24.pl oraz 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. 

Link do biletów 

25 czerwca - SOLD OUT

Spektakl powstał jako część projektu: "Znaki czasu - pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii", w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014).

fot. Andrzej Grabowski