16.05.2022
Ostatni raz w tym sezonie - "Obiecana Ziemia Obiecana"!
Obiecana ziemia obiecana 2

20 i 21 maja o godz. 20.00, po raz ostatni w sezonie 2021 /2022, zaprezentujemy spektakl „Obiecana Ziemia Obiecana” w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, choreografii Artura Bieńkowskiego i scenografii Pawła Walickiego. Spektakl miał swoją premierę w 2019 roku w Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca, w którym pragnęliśmy zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z różnych powodów, postaci historycznych i fikcyjnych, idei lub rzeczy. Bohaterką spektaklu jest Ziemia, wyklęta przez gatunek ludzki. 

Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych. Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych.

OBIECANA ZIEMIA OBIECANA from Polish Dance Theatre on Vimeo.

Próbując zrozumieć, dlaczego tak bardzo poniosła nas pycha i przekonanie o własnej omnipotencji, twórcy spektaklu patrzą na pojęcie wykluczenia nie tylko z punktu widzenia wykluczonych, ale przede wszystkim tych wykluczających.

Co się kryje pod tymi wszystkimi działaniami? Spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po rok 2019, od atomu do sztucznej inteligencji. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw. W jakim momencie znaleźliśmy się dzisiaj? Czy w najwłaściwszym dla naszego gatunku? Czy mamy jeszcze czas? Czy jesteśmy w samym środku końca czasu?

A może nakłujmy ten balon, którego wszyscy uczepiliśmy się i fruniemy – bo czy naprawdę jesteśmy aż tak lepsi od tych, którzy zostali na ziemi? Co ujrzymy z wysokości? Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię?

 

***

Recenzje: 

Katarzyna Raduszyńska (scenariusz i reżyseria) oraz Artur Bieńkowski (choreografia) opowiedzieli o wyklętej planecie, czyli Ziemi. Wyklętej przez ludzi ją zamieszkujących. Temat, w obliczu kryzysu ekologicznego, bardzo na czasie.

Zbliża się koniec Ziemi

Stanisław Godlewski | Wielkopolska. Kultura u podstaw | 2019

8 maja 2019

 

W wyreżyserowanym przez Katarzynę Raduszyńską spektaklu Obiecana Ziemia Obiecana zawarta została cała historia naszej planety, od jej narodzin, przez pojawienie się życia i człowieka, aż do zagłady wszelkich bytów. Nie pozostawiając wątpliwości co do zamierzonych przez siebie znaczeń, jego realizatorzy wprowadzili narrację, która w wielu scenach biegnie równolegle do działań tancerzy. Rozbudowane elementy scenografii, ogromna liczba rekwizytów oraz różnorodne, kolorowe kostiumy dodatkowo ubarwiają i urozmaicają prezentację. I chociaż czasami pojawia się wrażenie, że wszystkie te elementy spektaklu – które mogłyby stanowić tylko tło dla tancerzy – dominują nad choreografią Artura Bieńkowskiego, to właśnie praca znakomitego zespołu PTT jest największym atutem i obietnicą wpisaną w Obiecaną Ziemię Obiecaną.

Krótka historia prawie wszystkiego – o premierze Polskiego Teatru Tańca

Piotr Dobrowolski | taniecPOLSKA.pl | 2019

20 maja 2019

 

 ***

Reżyseria: Katarzyna Raduszyńska

Choreografia: Artur Bieńkowski

Scenografia i kostiumy: Paweł Walicki

Opracowanie muzyczne: Grzegorz Wierus, Wojtek Zrałek-Kossakowski

Aktualna obsada: 

Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Pique, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

fot. Andrzej Grabowski 

Czas trwania: 1h 30 minut

 

Bilety w cenie 90 zł (bilet normalny) i 45 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed rozpoczęciem spektaklu. 

 

LINK DO BILETÓW