04.05.2022
Zapraszamy na "Wesele.Poprawiny"!
Wesele 1
Wesele 2
Wesele 3

Maj w Polskim Teatrze Tańca rozpoczynamy od kipiącego energią szalonego oberka i porażającego melancholią chocholego tańca spektaklu „Wesele. Poprawiny” w reżyserii Marcina Libera. Transowa wariacja wokół cytatu z dramatu Stanisława Wyspiańskiego „a to Polska właśnie”, zderzenie teatru krytycznego i teatru tańca, spotkanie kilku pokoleń Polaków, żywa interakcja artystów z publicznością - 6 i 7 maja o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. 

W streszczeniach rzecz brzmi prosto. Inteligent z miasta żeni się z chłopką. Potem rzeczywistość się skomplikowała. Rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia. Przyszły zmiany. Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.

Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?

Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

Lubimy myśleć o Polsce jako o projekcie utraconej wspólnoty, wprost z roztańczonej karczmy z „Pana Tadeusza”, gdzie ludzie różnych stanów, wyznań, majętności zgodnie wsłuchują się w grę żydowskiego cymbalisty.

Tymczasem Wyspiański demaskuje tę iluzję, a kolejne wystawienia „Wesela”, które towarzyszyły polskim przemianom i dramatycznym wydarzeniom na przestrzeni lat, są dowodami fiaska i utopii pragnienia, aby myśleć o Polsce w ten sposób.

Czy naszym losem jest wyruszać wciąż na nowo, w kolistym melancholijnym  ruchu wiecznego powrotu, po złoty róg, jak Jazon po złote runo? Budzić się wciąż po kolejnych Weselach, z kacem nieodrobionej historii, wypartych win, ukrytych strachów, z nadzieją, że tym razem się uda?

Zapraszamy na poprawiny.

Magdalena Zaniewska

Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się 13 października 2017 roku w CK „Zamek” w Poznaniu, w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszości. 

 

Autorzy i realizatorzy: 

reżyseria:

Marcin Liber

scenografia i kostiumy:

Mirek Kaczmarek

muzyka:

RSS B0YS

opieka dramaturgiczna:

Magdalena Zaniewska

opieka choreograficzna:

Iwona Pasińska

konsultacja ds. folkloru:

Leszek Rembowski

reżyseria światła:

Mirek Kaczmarek

obsada w sezonie 2021/2022:

Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong - Adryańczyk

 

światła:

Przemysław Gapczyński

akompaniament:

Zuzanna Majewska

czas trwania: 90 min

 

produkcja: Polski Teatr Tańca

współprodukcja: Centrum Kultury „ZAMEK”

 

BILETY

EARLY BIRD (I pula) U 30 PLN / N 45 PLN // do 17 kwietnia

EARLY BIRD (II pula) U 40 PLN / N 70 PLN // do 1 maja

Od 2 maja bilety w cenie regularnej: U 45 PLN / N 90 PLN

Od godz. 12.00 5 maja 2022 roku do godz. 20.00 6 maja 2022 roku trwa specjalna promocja.

Z kodem rabatowym "poprawiny" za pośrednictwem serwisu bilety24.pl można kupić bilet normalny na spektakl 6 maja w cenie biletu ulgowego, tzn. 45 zł. 

Link do biletów 

Więcej o spektaklu 

 

Fot. Andrzej Grabowski