23.03.2022
Po "Żniwach" - marcowa rozmównica I 26.03
#PolskiTeatrTańca #rozmównica

26 marca o godz. 21.15 w siedzibie Teatru Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu,  po spektaklu „Żniwa” zapraszamy na rozmównicę z udziałem twórców spektaklu - tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz Adama Struga, który wykonuje na żywo partie wokalne - liryki miłosne z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. 

Będziemy oczywiście rozmawiać o procesie powstawania spektaklu, o obrzędach, mitach i utworach literackich, do których nawiązuje, o elektronicznych brzmieniach i śpiewnych nutach tworzących krajobraz dźwiękowy „Żniw”. 

Zapytamy też tancerzy o ich wrażenia z odbioru spektaklu podczas licznych podróży po świecie. Warto przypomnieć, że „Żniwa” prezentowane były podczas najdłuższego w historii PTT tournée w Chinach w Harbin Opera House, Tianjin Opera House i Poly Theatre w Shenzen (2017), podczas China Shanghai International Arts Festival, w Wilnie na scenie Domu Polskiego, w Rydze na scenie VEF Culture Palace, w Bratysławie na scenie a4 – space for contemporary culture (2018) czy 27. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Quinzena de Dança de Almada w Portugalii (2019). Spektakl gościł też w wielu ośrodkach w Polsce - w ramach programu Teatr Polska 2017, odwiedził 9 miejscowości, w których brakuje stałej sceny teatralnej. Miał też swoją premierę telewizyjną - 28 kwietnia 2020 roku na antenie TVP Kultura. 

Zapraszamy publiczność do dzielenia się pomysłami na interpretację spektaklu podczas spotkania! Wszystkich, którzy chcieliby się przygotować do rozmównicy, polecamy teksty i materiały audiowizualne, które na ten temat powstały.

 

Linki do materiałów: 

Zapowiedź premiery „Żniw” 

TVP Kultura, Informacje kulturalne, 23.01.2017

Jesteśmy atrakcyjni dla świata - rozmowa z Iwoną Pasińską 

www.kulturaupodstaw.pl, 1.04.2020 

Recenzje: 

Żniwa” w Polskim Teatrze Tańca. Opowieść mityczna na planie koła 

Gazeta Wyborcza Poznań 22.01.2017

Stanisław Godlewski 

Melodie pól i łąk

www.kulturapoznan.pl, 24.01.2017

Maria Maczuga 

 

Wstęp wolny.

fot. Andrzej Grabowski