01.03.2022
Konkurs na prezentację spektaklu / LAUREACI
slajder

Pierwszy otwarty konkurs na prezentację spektaklu w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca został zakończony.

Celem artystycznym konkursu było powiązanie spektaklu z idiomem roku 2022 w Polskim Teatrze Tańca, określonym jako Człowiek - Zwierzę, którego ogólne założenia zawarte są w autorskiej koncepcji programu działania Polskiego Teatru Tańca na lata 2021-2025.

Nagrodą w konkursie jest jednokrotna prezentacja spektaklu w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Otrzymaliśmy 14 ciekawych i bardzo różnorodnych propozycji. 

Z uwagi na szczególną wartość artystyczną i interdyscyplinarny charakter Polski Teatr Tańca zaproponował prezentację podczas 4. edycji festiwalu 1 strona – 1 spojrzenie - 180 sekund performancu pt. Trzepot 2.0 autorstwa Pameli Leończyk i Magdy Fejdasz.

Projekt Trzepot 2.0 jest kontynuacją poszukiwań twórczych w obszarze relacji ludzkiego ciała wobec przestrzeni lasu. Podczas zeszłorocznych poszukiwań artystki stworzyły video performance inspirowany leśną foto-pułapką jako nieinwazyjną formą obserwacji zwierząt i roślin w ich naturalnym środowisku. Dzisiaj, korzystając z tego doświadczenia, podjęty zostaje temat pamięci w kontekście obcowania z przyrodą i potencjalnym doświadczeniem jej utraty. Obszarem zainteresowań jest doświadczenie solastalgii, czyli smutku i lęku spowodowanego zmianami klimatycznymi. Las rozumiany jest w tym kontekście jako utracony dom, za którym odczuwamy tęsknotę, a jednocześnie nie jesteśmy w stanie w nim przetrwać. W ramach instalacji performatywnej artystki zaproszą widzów do podróży po archiwum pamięci własnego ciała w relacji do otaczającej go przyrody.

Z nadesłanych prac komisja konkursowa zdecydowała się wybrać  tytuł Sweet Home autorstwa grupy artystycznej [in between] w składzie: Natasza Sołtanowicz, Joanna Kowalska, Marianna Syska oraz aktorów Anna Kieca, Julia Szewczyk, Paulina Wosik, Michał J. Bajor, Kamil Dawid Gałuszka, Łukasz Wójcik-Zawierucha.

Sweet Home to muzyczny spektakl performatywny, którego twórcy mierzą się z tematem zamieszkiwania. Badają relacje pomiędzy świadomością człowieka, a przestrzenią jego domu. Czym jest dom? Czy ludzie mają świadomość przestrzeni, w której żyją? Jakie znaczenie w ich życiu mają codzienne rytuały Przyglądając się drobiazgowo celebracji codzienności, artyści analizują relacje pomiędzy ideą domu jako miejsca w umyśle człowieka, a przestrzenią fizyczną. Interesuje ich sposób, w jaki ludzie przystosowują się do miejsc, które zamieszkują, z kim je dzielą, jak je oswajają. A przede wszystkim, jak zmieniają swój dom w sytuacji długotrwałego w nim zamknięcia.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, o której informować będziemy na naszej stronie internetowej i social mediach. Nasza scena pozostaje otwarta, a przyszły rok 2023 będzie szczególny, bo jubileuszowy. Polski Teatr Tańca skończy 50 lat.