17.02.2022
"Żniwa" z pieśnią na żywo
Żniwa w Międzynarodowym Dniu Teatru

Po raz pierwszy w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 25 i 26 marca o godz. 20.00, zobaczymy „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. 

(...) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.(...) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga; tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Parysa, akt III]

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz "Rokiem Polskim" Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

Artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne w wykonaniu Adama Struga to liryki miłosne z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. 

Po spektaklu 26 marca o godz. 21.15 odbędzie się rozmównica z udziałem Adama Struga oraz twórców spektaklu „Żniwa”. 

 

 

Dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski

Muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

Choreografia: Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca

Kostiumy: Adriana Cygankiewicz

Realizacja świateł: Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada

Projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music)

Asystent spektaklu: Katarzyna Rzetelska

obsada: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Pikuś, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

Czas trwania spektaklu:

60 min.

Premiera "Żniw" - 21 stycznia 2017 roku - zainaugurowała nowy program artystyczny teatru na rok 2017 – „Rok Guślarzy”.

Spektakl prezentowany był podczas najdłuższego w historii PTT tournée w Chinach w Harbin Opera House, Tianjin Opera House i Poly Theatre w Shenzen (2017), International Theatre Forum TEART w Mińsku (2018) oraz China Shanghai International Arts Festival (2018).

Swoją telewizyjną premierę miał 28 kwietnia 2020 roku na antenie TVP Kultura. 

----------------

BILETY

EARLY BIRD (I pula) U 30 PLN / N 45 PLN // do 27 lutego

EARLY BIRD (II pula) U 40 PLN / N 70 PLN // do 20 marca

Od 21 marca bilety w cenie regularnej: U 45 PLN / N 90 PLN

Link do biletów

BILETY SOLD OUT.

Więcej o spektaklu