18.12.2021
INVERNO | Companhia de Dança de Almada I spektakl gościnny
z przodu jeden tancerz podnosi drugiego tancerza, wyglądaja jakby byli ze sobą spleceni, wokół ciemne tło; w tle dwójka tancerzy stoi odwrócona tyłem, ręce maja podniesione

Jako dziecko w telewizji oglądałem obrazy, które odbierałem w niesamowicie rzeczywisty sposób i które fascynowały mnie i uświadamiały zimowe zwyczaje Trás-os-Montes. Postacie takie jak diabły, figury, maski i grzechotki od zawsze przyciągały mnie swoim niezwykłym magnetyzmem. Tworząc ten spektakl, dostrzegłem możliwość zbadania na scenie miejsca, w którym rytualna świętość rodowych uroczystości łączy się z językiem tańca współczesnego. Spektakl „Inverno” („Zima”), osadzony gdzieś pomiędzy sacrum a pogaństwem, życiem przodków i ludzi nam współczesnych, ludźmi a zjawiskami nadprzyrodzonymi, stara się oddać magię, która żyje w tych miejscach w czasie przesilenia zimowego, ukazując puls ziemi, emancypację młodych ludzi, ulice, postawę transgresji – choć rządzoną przez utrwalone praktyki – oraz silny mistycyzm kulturowy. Jest to dzieło mówiące o tym, co żywe, ale również o pamięci i wspomnieniach. O tym i o tych, którzy już żyli w miejscach, w których my dziś żyjemy. / Bruno Duarte

„Są to rytuały młodości, pełne życia i przyszłości, a także działania ludzi, którzy byli z nimi związani (...) rytuały, które co roku odnawiają ich wiarę w ciągłość życia, symbolizowaną poprzez ogień i innych pogańskich bogów.

Nigdy wystarczająco nie podkreślimy roli, jaką rytuały odgrywały w ewolucji naszych społeczeństw i nadały im charakter etycznej świętości, która pozwala zachować godność pośród coraz większej biedy i niekończących się trudności.” / Amadeu Ferreira w sztuce „O Diabo e as Cinzas” (201

Kreacja: Bruno Duarte

Współautorzy: Bruno Duarte, Carlota Sela, Francisco Ferreira, Joana Puntel, Luís Malaquias, Mariana Romão i Raquel Tavares

Tańczą: Bruno Duarte, Luís Malaquias, Mariana Romão, Raquel Tavares, Vitor Afonso, Miguel Pinheiro

Muzyka: Galandum Galundaina, Roncos do Diabo, Cabra Çega, Urze de Lume,

Colin Stetson

Kostiumy: Nuno Nogueira

Scenografia: Carlota Machado i Bruno Duarte

Projekt oświetlenia: Stageplot – Filipa Romeu

Zdjęcie promocyjne: Ester Gonçalves

Instruktor i asystent choreografa: Maria João Lopes

Dobór i opracowanie muzyki: Bruno Duarte

Podziękowania: Ester Gonçalves, Graça Laranjeiro, Helena Duarte, Paulo

Duarte, Pierre Primetens i Galandum Galundaina

Koprodukcja Companhia de Dança de Almada i Teatro Municipal de Bragança.

Finansowanie: Republika Portugalii | Dyrekcja Generalna ds. Sztuki i Rada Miasta Almada

 

Wiek: 6+

Czas trwania: 51’

Spektakl będzie prezentowany na scenie Polskiego Teatru Tańca w sobotę 18 grudnia 2021 roku / g. 20.00 w ramach festiwalu 1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund.

BILETY można kupić za pośrednictwem serwisu bilety24.pl 

 

EARLY BIRD (I pula) U 20 PLN / N 35 PLN // do 5 grudnia

EARLY BIRD (II pula) U 30 PLN / N 50 PLN // do 12 grudnia 

Od 13 grudnia bilety w cenie regularnej: U 35 PLN / N 70 PLN

----------------------------------------------------------------

Bruno Duarte uzyskał tytuł magistra w dziedzinie nauczania tańca oraz dyplom w Escola Superior de Dança (ESD) w Lizbonie. W 2011 roku był studentem programu ERASMUS w ArtEz-Institute for the Arts w Holandii, realizując program „Minor Dancer”. Był tancerzem i performerem w zespołach Grupo Experimental de Dança i Quórum Ballet (odpowiednio w sezonach 2011/2012 i 2013). Od 2013 roku jest członkiem zespołu Companhia de Dança de Almada. Był współproducentem i wykonawcą videodance „P48” (2012), prezentowanego na XX Quinzena de Dança de Almada oraz „5” (2013), prezentowanego na festiwalach Caldas Late Night (Portugalia), L'art difficile de filmer la dans (Belgia) i InShadow (Portugalia), przy czym ten ostatni zdobył nagrodę za najlepszy videodance w konkursie jako wybór publiczności. Jako twórca zaprezentował „Metamorphosis” (2011/2) dla Culturgest we współpracy z ESD, „someone else ago” (2013), w ramach programu BOXNOVA Centro Cultural de Belém, „L'Veltro” (2016), w koprodukcji z Elsonem Marlonem Ferreirą oraz dla Companhia de Dança de Almada, „Riot” (2014), „Dentro do Abraço” (2016), „Gaveston” (2016), „Fobos” (2017), „A Invenção da Resposta” (2018), jako współautor z Luísem Malaquiasem, „SubRosa” (2018) oraz „Inverno” (2019). Brał udział w warsztatach i seminariach m.in. u Mikaela Fau i Pauline Journé (Francja), João da Silva (Brazylia), Siri Dybwik (Norwegia), Jacka Gallaghera (USA) i Davida Zambrano (Wenezuela). Prowadził warsztaty w takich miejscach jak Beijing Dance Theater (Chiny), Giro8 Companhia de Dança (Brazylia), FreeDance (Chorwacja), DNA (Portugalia). Gościnnie nauczał w Escola Superior de Dança (2016 i 2019), był również nauczycielem w Ca.DA Escola oraz choreografem w Projecto Quórum. Został wyróżniony nagrodą Almada Artes – Jovem Talento w ramach Concurso Jovens Talentos 2019, promowanego przez Câmara Municipal de Almada.

Companhia de Dança de Almada (Grupa Taneczna Almada) jest stowarzyszeniem kulturalnym typu non-profit, które rozwija swoją działalność głównie w obszarach twórczości artystycznej i szkoleń tanecznych. Wśród jej członków znajdują się profesjonaliści o specjalistycznym wykształceniu, z dużym doświadczeniem zarówno w organizacji i produkcji wydarzeń kulturalnych, w nauczaniu tańca, jak i w kształceniu i edukowaniu publiczności. 

Założona przez Marię Franco, grupa rozpoczęła swoją działalność jako profesjonalny zespół tańca współczesnego w 1990 roku. Od tego czasu zespół wyprodukował ponad sto spektakli pod auspicjami krajowych i zagranicznych choreografów, a także wykonał ponad tysiąc przedstawień w kraju i za granicą: w Europie (Niemcy, Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Francja, Grecja, Włochy, Polska, Czechy, Szwajcaria), Afryce (Wyspy Zielonego Przylądka), Ameryce (Brazylia) i Azji (Chiny).

Od 1992 roku Ca.DA organizuje coroczny festiwal „Quinzena de Dança de Almada – International Dance Festival”, promujący wymianę pomiędzy portugalskimi twórcami i tancerzami a społecznością międzynarodową.

W 1998 roku powstała szkoła Ca.DA, która nieustannie rozwija się w dziedzinie szkoleń w zakresie tańca artystycznego, oferując zarówno zawodowe, jak i pozazawodowe kursy tańca. Od roku 2018/19 oferuje profesjonalny Zintegrowany Kurs Tańca akredytowany przez portugalskie Ministerstwo Edukacji.

Więcej informacji: http://www.cdanca-almada.pt/

fot. Miguel Estima