12.11.2021
Spektakl "Manhattan" w ramach Polskiej Sieci Tańca
Projekt Manhattan

Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co wyprodukować potrafi? 

Takie pytanie zadają sobie Daniela Komędera - Miśkiewicz i Dominika Wiak, twórczynie spektaklu „Manhattan”, który 12 listopada o godz. 20.00 zaprezentujemy w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu, w ramach Polskiej Sieci Tańca. 

Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby Little Boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji? Myślenie apokaliptyczne przestaje być szaleństwem, a staje się codziennością. Możemy się zniszczyć albo pokochać.

„Patrzenie na mocny, precyzyjny ruch silnych mięśni daje pewien rodzaj satysfakcji, lecz nie zawsze dostrzegamy ukrytą w nim chęć dominacji i zawładnięcia przez atak. W niektórych scenach performansu twórczynie wykorzystują nawet elementy groteski, w sposób dobitny pokazując, jak daleko sięga nasza tolerancja dla agresji”.

Maria Pastwa, taniecPOLSKA.pl

"Manhattan" 

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak;

Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)
Projekcja wideo: Natan Berkowicz;
Reżyseria światła: Paweł Murlik; 

Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek;
Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak;

Gość specjalny: Fryderyk Liber
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Czas trwania: 53 minuty 

Bilety w cenie 50 zł (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed spektaklem. 

Zrealizowano w ramach programu "Młodzi na scenę" Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak.

Spektakl współfinansowany ze środków Miasta Bytom. Współpraca: Living Space Theatre

Twórczynie: 

Daniela Komędera - Miśkiewicz, Dominika Wiak
aktorki|tancerki|choreografki

Absolwentki PWST na Wydziale Teatru Tańca, stypendystki MKiDN. Ich współpraca rozpoczęła się od udziału w spektaklach "Powtórzenie" oraz "Room 40" M. Kuźmińskiego, które były prezentowane w Polsce i na świecie. Spektakl "Room 40" został nagrodzony przez publiczność na PPT w 2014r. Są twórczyniami spektakli m.in. "Black is the colour" (chor.Q. B. Ngoc) oraz "Manhattan"(wyłoniony drogą konkursu przez Teatr Rozbark).

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce.Każdego sezonu partnerzy sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze polskie produkcje. Nominowane spektakle wyruszają w trasę, odwiedzając ośrodki partnerskie i docierając do widzów w całej Polsce. 

Organizatorem Sieci jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.