05.11.2021
Polki, Sztuka i Taniec / PRAGA / RZYM
3 tancerki w kolorowych sukniach na tle przyrody, wszystkie w pozie lekko odchylone w tył, suknie są zwiewnne, w tle trawa i park;

TA MARA oraz Brzemię na pokazach w  Pradze i Rzymie / program Kulturalne Pomosty

5 listopada (g. 19.00) w Pradze i 14 listopada (g. 17.00) w Rzymie odbędą się pokazy filmów choreograficznych "TA MARA" oraz "Brzemię" w reżyserii Iwony Pasińskiej. Wydarzenia realizowane są we współpracy z Balleto di Roma oraz 420PEOPLE.

Łempicka i Stryjeńska tworzyły w okresie dwudziestolecia międzywojennego, od lat dwudziestych ubiegłego wieku. Filmy Polskiego Teatru Tańca wpisują się w dorobek kulturalny początku XXI wieku, dzieli je 100 lat a widać ciągłość estetyczną, wspólne inspiracje i kulturowe kody. Oba filmy, nowoczesne w formie i pełne inspiracji zaczerpniętych z malarstwa dają wyraz syntezie sztuk i uniwersalności języka tańca.

Każdy z pokazów poprzedzony zostanie prezentacją krótkiego dokumentu "Polki, Sztuka i Taniec", w którym przewodniczką po sztuce Stryjeńskiej i Łempickiej jest dr Anna Manicka, kuratorka Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Materiał odsłania także kulisy powstania filmów "TA MARA" oraz "Brzemię".

Polska premiera dokumentu odbędzie się podczas festiwalu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, w terminie 18-19 grudnia 2021, w siedzibie PTT przy ul. Taczaka 8. 

 

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty” oraz ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Polky, umění a tanec / 5 listopada / g. 19.00 / studio 420PEOPLE 

Le donne polacche, l'arte e la danza / 14 listopada / g. 17.00 / Balleto di Roma

 

Poles, Art and Dance / trailer from Polish Dance Theatre on Vimeo.

dwa połączone zdjecia, na górze scena z filmu Brzemię, tancerze w strojach ludowych, niżej scena z filmu TA MARA, tancerki w kolorowych sukniach na tle przyrody, w parku, poniżej logotypy partnerów projektu