05.10.2021
"Toporzeł" wyróżniony w przeglądzie Art Film Awards
Toporzeł w Górach izerskich

Krótkometrażowy projekt choreograficzny Toporzeł” Polskiego Teatru Tańca otrzymał wyróżnienie podczas Art Film Awards. 

„Film jest najwyższą formą sztuki. Jak powiedział Bergman, żadna inna forma nie przenika naszego sumienia tak jak film, poruszając uczucia i zagłębiając się w ciemnych komnatach naszych dusz” - brzmi artystyczne credo festiwalu. 

Międzynarodowe wydarzenie, organizowane comiesięcznie przez Cinematheque of Macedonia, koncentruje się na promocji twórców filmowych i ich prac w przestrzeni Internetu - na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Działania dotyczą nie tylko filmów tańca - także scenariuszy, animacji, filmów dokumentalnych, seriali internetowych, trailerów i wideoklipów, reprezentujących różne metraże i gatunki. Pod koniec roku, zwycięzcy poszczególnych etapów biorą udział w konkursie o nagrodę Art Film of the Year.  

„Toporzeł” Polskiego Teatru Tańca to produkcja z 2019 roku, powstała na styku inspiracji potęgą górskiego krajobrazu, zamrożoną dynamiką rzeźb Stanisława Szukalskiego i monumentalizmem kompozycji muzycznych Henryka Mikołaja Góreckiego. „Ludzkie sny o potędze zderzone zostają z bezkresem przestrzeni i ogromem przyrody. Ożywione w tańcu rzeźby Szukalskiego w wersji indywidualnej i grupowej to raczej wizualna konfrontacja kruchości człowieczych ambicji z potęgą natury i ponownie – tego, co jednostkowe i wspólnotowe. Końcowe ujęcia tancerzy znieruchomiałych w trakcie wspinaczki po skałach nakłaniają do refleksji nad sensownością ludzkich wysiłków i nietrwałością wszelkich idei - pisała Barbara Kowalewska w artykule „Kadrowanie tańca” na łamach dodatku tematycznego do „Głosu Wielkopolskiego” pt. „Wielkopolska tańczy” .

Więcej o filmie

Link do filmu 

Więcej o Art Film Awards 

fot. Andrzej Grabowski