12.10.2021
Włoskie laury dla "Toporła" za najlepszą choreografię
Toporzeł tancerze

Nagroda jury w kategorii „Najlepsza choreografia” przypadła choreograficznemu projektowi filmowemu „Toporzeł” Polskiego Teatru Tańca w 3. edycji ZED Festival Internationale Videodanza w Bolonii we Włoszech.

To międzynarodowe wydarzenie, którego hasłem przewodnim jest „zanurzenie się w doświadczeniu filmu tańca”. Wyróżnia się otwartością na nowe technologie, jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, czy innowacyjny storytelling. Jego organizatorzy kładą silny nacisk na stymulowanie połączeń między sztuką choreografii i nowych mediów. Tegoroczna edycja, która odbyła się 22 - 29 września 2021 roku, dedykowana była choreograficznej kompozycji w ramach produkcji filmowych, czego wyrazem było przyznanie dwóch nagród - „najlepsza choreografia” i „najlepszy wykonawca”. 

„Toporzeł” w reżyserii Iwony Pasińskiej miał swoją premierę w 2019 roku w ramach idiomu Roku Wyklętych. Nawiązuje do niezwykłej twórczości polskiego rzeźbiarza minionego wieku – Stanisława Szukalskiego. Obraz realizowano w Górach Izerskich na terenie kopalni kwarcu „Stanisław” w Szklarskiej Porębie. Zdjęciom kręconym częściowo z drona towarzyszy muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. Występują artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca: Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła oraz Adrian Radwański. 

fot. Andrzej Grabowski 

Więcej o filmie 

Link do filmu

Link do informacji o festiwalu