Romeos & Julias unplagued.Traumstadt
Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster mają już na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl JEWROPE (2014) oraz tytuł „spektaklu roku” przyznany polsko - niemieckiej koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).
W 2021 roku spotykają się ponownie, podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”. Pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Shakespeare’a.
Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos... w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.
Czerpiąc z tych inspiracji - dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki - pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?
Premiera spektaklu zaprezentowana zostanie w ramach Malta Festival Poznań 2021, 20 i 21 czerwca o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.
„Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Recenzje:
Polski Teatr Tańca o śmierci i bliskości w pandemii. Ten spektakl trzeba zobaczyć
Gazeta Wyborcza - Poznań online / 22.06.2021
Marta Kaźmierska
Polski Teatr Tańca: Romeos&Julias unplagued. Traumstadt. Bal maskowy z widmem śmierci w tle
Głos Wielkopolski / 25.06.2021
Maciej Szymkowiak
tanzweb.org / 23.09.2021
Steffen Georgi
Tłumaczenie recenzji na język polski
Pandemia o przedłużonej ważności
www.kulturaupodstaw.pl / 27.10. 2021
Barbara Kowalewska
tanznetz.de - das tanzmagazin im internet / 22.06.2021
Torben Ibs
Tłumaczenie recenzji na język polski
Vor Energie überbordendes Tanztheater
Westfälische Nachrichten - www.wn.de / 13.09.2021
Helmut Jasny
Tłumaczenie recenzji na język polski
Romeo, Julia i plaga koronawirusa. Bachanalia i samotność na Dniach Sztuki Współczesnej
Gazeta Wyborcza Białystok / 28.05.2022
Monika Żmijewska
Koncepcja i choreografia:
Yoshiko Waki
Asystent choreografa:
Rene Haustein
Dramaturgia:
Rolf Baumgart
Scenografia i kostiumy:
Nanako Oizumi
Światła:
Przemysław Gapczyński, Nanako Oizumi, Dariusz Szych
Muzyka:
Damian Pielka
Tańczą i współtworzą:
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo Namkung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong - Adryańczyk
Asystent produkcji:
Marcus Bomski
Asystent ds. kostiumów:
Adriana Cygankiewicz
Koordynator produkcji:
Robert Chodyła
Obsługa spektaklu:
Artur Dolata, Michał Drozda, Przemysław Gapczyński, Zuzanna Majewska, Grzegorz Potocki, Dariusz Szych
czas trwania spektaklu: 60 min.