29.04.2021
Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca - poznaj aktualny program wydarzeń 29 kwietnia!
Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca

Pod koniec 2020 roku Polski Teatr Tańca zyskał autonomiczną przestrzeń w Poznaniu. Wieloletnie marzenie o własnym miejscu do pracy i spotkań z widzami stało się rzeczywistością. 

Moment inauguracji nowej siedziby - Międzynarodowy Dzień Tańca, 29 kwietnia tego roku - jest dla naszego zespołu bardzo szczęśliwy i pragniemy się nim podzielić z innymi. 

Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca odbędzie się 29 kwietnia w formie streamingu, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca.


Streaming na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca rozpocznie się ok. godz. 19.00.

Podajemy bezpośredni link do transmisji. 

https://youtu.be/uTdSJkji2gw


Proponujemy multimedialny wieczór, w programie moc atrakcji: zaczniemy od wspólnego zdjęcia, następnie wyemitujemy wystąpienia gości, którzy w tym dniu dołączą do nas pełniąc funkcje zawodowe - Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania.


Zabierzemy też Państwa w wirtualny spacer po siedzibie Polskiego Teatru Tańca. 

Kolejne punkty programu to Narodowe Tańczenie, czyli polonez w wersji online, mapping, tort, którym nacieszymy się wirtualnie oraz w opcji „na wynos” i  projekcja filmu Polskiego Teatru Tańca pt. „Ta Mara” w reżyserii Iwony Pasińskiej. 


Zapraszamy widzów do interakcji i współuczestnictwa w wydarzeniu - do przesyłania zdjęć, które domontujemy do pamiątkowej fotografii oraz do zamieszczania w komentarzach pod streamingiem na Facebooku Polskiego Teatru Tańca filmów i zdjęć przedstawiających własne wykonania poloneza.

Inauguracja wpisuje się w program I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”, organizowanego w dniach od 23 do 30 kwietnia przez Polski Teatr Tańca. 

Sprawdź program Festiwalu

Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach akcji TańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca. 

 

tańczmy

 

 

 

fot. Andrzej Grabowski 

O ewentualnych zmianach wynikających z obostrzeń epidemicznych będziemy informować na bieżąco.

Patroni honorowi:

 

Marszałek Marek Woźniak

 

Prezydent Jacek Jaśkowiak

Adaptacja budynków poło ż onych w Poznaniu przy ul. Taczaka (w tym renowacja kamienicy) na cele kulturalne Polskiego Teatru Ta ń ca wraz z wyposa ż eniem została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 -2020, Działania 4.4 „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego”, Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Logotypy

Partnerzy:

wjuschron

 

dameklektiv

Polski Teatr Tańca (PTT) od początku istnienia, czyli od 1973 roku, był teatrem bez własnej przestrzeni. Prezentował swoje spektakle na scenach w kraju i za granicą, wynajmując pomieszczenia od poznańskiej szkoły baletowej. 

W grudniu 2020 roku Polski Teatr Tańca przeniósł się do własnej siedziby przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, właściciela nieruchomości przy ul. Stanisława Taczaka 8 i 9a oraz dotacji z funduszy UE, przyznanej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu unijnego, dofinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020, nastąpiła rewitalizacja frontowego budynku XIX - wiecznej kamienicy oraz dobudowa sali studyjnej (tzw. Dużego Studio) o powierzchni ok. 365 m2, w stylu industrialnym. Budżet inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego ponad 8 mln stanowią fundusze europejskie.

W Dużym Studio powstawać będą spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz prezentowane będą realizacje zaproszonych zespołów tańca z innych ośrodków polskich i zagranicznych. Sala może gościć ok. 130 widzów w układzie amfiteatralnym i 180 w układzie horyzontalnym. Tę teatralną przestrzeń można dostosować do różnych działań artystycznych, ponieważ infrastruktura pozwala na zmiany układu widowni. Na co dzień Duże Studio służy artystom tancerzom jako przestrzeń do lekcji, prób i nagrań, co jest niezwykle istotne przy prowadzeniu działaności online. Przestrzeń parteru, zwana Małym Studio, wraz z foyer, będzie dedykowana projektom warsztatowym, filmowym, wystawienniczym oraz edukacyjnym. Zielony dziedziniec nawiązujący do funkcjonujących na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy im. Stanisława Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych daje możliwość organizacji spotkań i pokazów performatywnych na świeżym powietrzu.

Nowoczesne przestrzenie siedziby Polskiego Teatru Tańca tworzą nowe możliwości rozwoju oferty warsztatowej, scenicznej i kulturalnej. Polski Teatr Tańca będzie organizować spektakle teatru tańca dla najmłodszych widzów, warsztaty ruchowe dla dzieci i ich opiekunów, rezydencje artystyczne, zajęcia zapewniające rozwój widowni, pracownie edukacyjne, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmowe oraz konkursy.