08.01.2020
Mamy zwycięzców!
konkurs rok szyderców

W konkursie Polskiego Teatru Tańca na realizację premiery w Roku Szyderców 2020 zwyciężyła koncepcja pt. „Walka o ogień i wzrost gospodarczy”, której autorami są Szymon Kaczmarek i Żelisław Żelisławski. Choreografię spektaklu stworzy Mikołaj Karczewski, a scenografię – Kaja Migdałek. Efekt współpracy artystów z zespołem Polskiego Teatru Tańca zobaczymy w czerwcu 2020, podczas Malta Festival Poznań.

Oto jak sami twórcy zapowiadają tematykę przedstawienia:

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich homo sapiens sapiens sapiens sapiens do nowego skrzydła Muzeum Historii Naturalnej: Sali im. Wyspy Wielkanocnej. Zapraszamy na roast człowieka współczesnego, człowieka myślącego tylko dwa razy, na szyderę z szyderców. Zobaczcie, jak nasz nieszczęsny protoplasta spycha w przepaść cały ekosystem, jak upada jego cywilizacja, jak wsadza rękę w ogień i za każdym razem dziwi się, że to parzy. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Premierę konkursową w Roku Szyderców wyreżyseruje Szymon Kaczmarek – absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do tej pory realizował spektakle m.in. w: Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Współtworzony przez niego spektakl taneczny „Keret” kolektywu Harakiri Farmers zwyciężył w konkursie Nowe Sytuacje na festiwalu Malta 2008. „@linka” na podstawie blogu „Mydziecisieci” w Starym Teatrze w Krakowie (2008) otrzymała I. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu. Monodram Macieja Litkowskiego „kalifornia. nieśmiertelni” w reżyserii Kaczmarka zdobył nagrodę publiczności na XV Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, zaś „Kupiec wenecki” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został uznany za najlepsze przedstawienie sezonu 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i otrzymał nagrodę główną: Złotego Yoricka.

Artystyczne drogi Szymona Kaczmarka i Żelisława Żelisławskiego – dramaturga, autora sztuk i adaptacji teatralnych oraz opracowań muzycznych – przecięły się już wielokrotnie, współpracują ze sobą od 2010 roku. Debiutancka sztuka Żelisławskiego „Srebrne tsunami” miała prapremierę w 2016 roku w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu; na podstawie kolejnej pt. „Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich” powstało przedstawienie będące koprodukcją teatrów w Kaliszu i Wałbrzychu. Oba spektakle wyreżyserował Szymon Kaczmarek.

Kaja Migdałek ukończyła studia scenograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała tworząc scenografię do spektaklu kolektywu Harakiri Farmers „Keret”. Od tego czasu na stałe współpracuje z Szymonem Kaczmarkiem (m.in. „Nasze miasto”, „Versus”, „Granica”, „Srebrne tsunami”, „Idiota”, „Kupiec wenecki”), a także Maciejem Podstawnym („Ocalenie”, „Skowyt”, „Ku Klux Klan. W krainie miłości”), Piotrem Ratajczakiem („Bez znieczulenia”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”) i Łukaszem Zaleskim („Morze ciche”, „Atlas wysp odległych”).

Choreografię do spektaklu stworzy Mikołaj Karczewski - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem  w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w "Hamlecie" w reż. C. Tomaszewskiego, "Położnicach szpitala Św. Zofii" w reż. M. Strzępki, "Stille" W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young "But the sun came up" czy Joe Altera "if/then" w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu  „Petrushka-Extended” (2016)otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii  „An Eve and an Adam”, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii.

Przypomnijmy, że konkurs na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca odbył się po raz czwarty. W Roku Guślarzy do współpracy zaproszeni zostali: Tomasz Bazan („Dziady_kopia.doc”) oraz duet Aleksandra Dziurosz i Tomasz Szczepanek („Niech żywi grzebią umarłych”). W Roku Bogów powstał spektakl „No more tears” w reżyserii Iwo Vedrala i choreografii Krystyny Lamy Szydłowskiej. W Roku Wyklętych premierą konkursową był spektakl „Obiecana Ziemia Obiecana” w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej i choreografii Artura Bieńkowskiego.

Więcej o konkursie