25.11.2019
Polski Teatr Tańca z Nagrodą Reporterów
ptt

Polski Teatr Tańca otrzymał Nagrodę Reporterów za spektakl „Niech żywi grzebią umarłych” podczas XXV Jubileuszowego Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku.

Spektakl powstał w 2017 roku. Jego autorzy – choreografka Aleksandra Dziurosz i reżyser Tomasz Szczepanek –wyłonieni zostali w ramach konkursu na realizację premiery w Roku Guślarzy, który był w Polskim Teatrze Tańca czasem refleksji nad współistnieniem światów – materialnego i duchowego. To współczesna reinterpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza. Jej tematem jest śmierć i odchodzenie, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest cudza śmierć dla nas jako jednostek i jako społeczeństwa. Minimalistyczną wizję świata współtworzą czarno – białe kostiumy. Dopełnieniem efektu scenicznego jest muzyka elektroniczna  autorstwa kompozytorki, improwizatorki i pianistki Aldony Nawrockiej.

"Zderzenie Teatrów" narodziło się w 1991 r. jako festiwal monodramów  z inicjatywy reżysera i animatora Mariana Póltoranosa. To jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych na Dolnym Śląsku, będące wizytówką kulturalną Kłodzka w całej Polsce. W tym roku organizator festiwalu – Kłodzki Ośrodek Kultury – zaprosił 5 spektakli wieloobsadowych i 2 monodramy, które zaprezentowane zostały od 20 do 25 listopada. Podczas 6 festiwalowych dni publiczność miała okazję zobaczyć spektakle Teatru im. Jaracza z Łodzi, Teatru Polonia z Warszawy czy teatr Chorea z Łodzi.

Więcej o spektaklu

Więcej o festiwalu