24.10.2019
ROZMÓWNICA "Jak tańczą polityki - 24 października

Nieoczywiste związki tańca z polityką będą przewodnim tematem kolejnej rozmównicy, czyli czwartkowej, comiesięcznej dyskusji o tańcu. Łączące refleksję i praktykę spotkanie z Widzami, którzy zechcą z nami odkryć następną niecodzienną perspektywę postrzegania ruchu odbędzie się 24 października o godz. 18.30 w przestrzeni Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu.

Podczas rozmównic przyglądamy się zjawisku tańca w kontekście interdyscyplinarnym. Interesuje nas jednak nie tylko taniec jako dyscyplina sztuki - również jako narzędzie ekspresji obecne w rozmaitych sferach funkcjonowania społecznego. Podczas najbliższej dyskusji pragniemy pochylić się nad relacją tańca i komunikacji politycznej.

Naszymi gośćmi będą: prof. Dorota Piontek, medioznawczyni, kierownik Zakładu Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się w analizie procesów tabloidyzacji mediów, prowadzenia marketingu politycznego oraz sposobów komentowania polityki w kulturze popularnej.

Do udziału w rozmowie zaprosiliśmy Aurorę Lubos – niezależną artystkę i performerkę związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego, w której dorobku znajdują się spektakle solowe "Zanzibar", "Niedokończone","Nóż, koń i schody” oraz  „Akty” i „Witajcie” będące mocnym, artystycznym głosem przeciwko różnym przejawom domowej i politycznej przemocy.

Co to znaczy, że człowiek jest istotą polityczną i choreograficzną? Jakie są silne i słabe sposoby politycznego odczytywania tańca? Kiedy choreografia staje się political fiction, kiedy sceną polityczną, a kiedy polityczną praktyką? Kiedy odsłania relacje władzy? Jakie gestyczno – ruchowe cechy wizerunku polityka możemy wyróżnić? Jak to się dzieje, że taniec bywa elementem soft power? – odpowiedzi na te pytania przeplatać się będą z autorską wypowiedzią Aurory Lubos, która podkreśla często, że swoimi działaniami chce pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie.

Na  zakończenie spotkania, zgodnie z tradycją czwartkowych rozmównic, zapraszamy do wspólnej improwizacji ruchowej przy dźwiękach skomponowanych na żywo przez Pavla Rysa.

Pavel Rys jest absolwentem klasy perkusji Akademii Poznanskiej im. I.J Paderewskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie sceniczne i pedagogiczne w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Pavel Rys obecnie jest czlonkiem dwóch zespołów: Red Carpet oraz Drum Work. Współpracuje z takimi instytucjami jak: Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Muzyczny czy Orkiestra Dęta MPK

Wstęp wolny.

Partnerem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC.