03.03.2019
Czy słowo "solidarność" zniknęło z naszego języka?
Solidaritot

3 marca o godz. 20.00 Polski Teatr Tańca powrócił ze spektaklem zrealizowanym w koprodukcji z kolektywem bodytalk „Solidaritot” do Theater im Pumpenhaus w Münster, w którym odbyła się jego niemiecka premiera.

Współtwórcami przedstawienia są Yoshiko Waki i Rolf Baumgart, założyciele teatru bodytalk, który istnieje od 2008 roku. Credo artystyczne zespołu brzmi: „zobaczmy, co się stanie, kiedy zderzą się ze sobą rzeczywistość i taniec?” Reżyseria, choreografia i dramaturgia spektaklu „Solidaritot – Solidar-Noc” jest ich wspólnym dziełem.

Rolf Baumgart jest reżyserem, kompozytorem, autorem librett operowych. Yoshiko Waki tańczyła i przygotowała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Należała do zespołu Johanna Kresnika, twórcy kojarzonego z tzw. politycznym teatrem tańca. Współpracowała też z Suzanne Linke.

Bodytalk, poza tworzeniem spektakli, angażuje się w wiele projektów społecznych, kooperując m.in. z urzędem pracy czy lokalnym więzieniem. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster.

Pierwsza koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i bodytak, pt. „Jewrope” została uhonorowana w 2014 roku w Kolonii nagrodą przyznawaną teatrom tańca (Kölner Tanztheaterpreis).

Więcej o spektaklu