24.01.2019
"Wesele.Poprawiny" w języku ruchu i słów
Wesele. Poprawiny

24 stycznia o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, pierwszy raz w tym roku prezentujemy spektakl „Wesele. Poprawiny”  – „seans zbiorowej pamięci”, opowiadający o nas samych i dzisiejszej Polsce. Premiera „Wesela. Poprawin” w reżyserii Marcina Libera odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszość.  

Utwór posiłkuje się przetwarzaniem tradycji, towarzyszących polskim zabawom weselnym, ale też doświadczeniami pokolenia Millenialsów, które określa demokracja, kapitalizm, konsumpcja i pop kultura. Jacy jesteśmy my, Polacy, na tle historii wystawiania „Wesel” – pytają twórcy spektaklu. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym. Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr „za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny”. Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od „afrykańskich pustyń” po „eurotancbudy”. 

Każda scena spektaklu „Wesele. Poprawiny” w reżyserii Marcina Libera mogłaby stać się impulsem do dyskusji. Z nieprzebranego bogactwa tematów, które wywołuje spektakl będący jednocześnie przykładem teatru krytycznego i odwołaniem do polskiej tradycji i obyczajowości,  pragniemy wybrać jeden, szczególnie nam, jako teatrowi tańca, bliski. Przed kolejną prezentacją „Wesela. Poprawin”, 24 stycznia, zapraszamy na spotkanie w cyklu Odpowiednie dać Tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o Tańcu” pt. Dlaczego na trzy, skoro na dwa, poświęcone  jego niezwykłej strukturze ruchowej. Bo przecież, odnosząc się do polskich zabaw weselnych, a jednocześnie będąc interpretacją dramatu Wyspiańskiego, „Wesele. Poprawiny” zderza co najmniej dwa języki tańca – współczesnego i ludowego. Co łączy szalonego oberka z chocholim tańcem? – o to zapytamy naszych ekspertów, opiekunkę choreografii do spektaklu Iwonę Pasińską oraz Leszka Rembowskiego, znawcę stylów i technik polskich tańców ludowych i narodowych. Zaczynamy o 18.30 w Sali Wielkiej Ck Zamek!

Więcej o spektaklu

Fot. Andrzej Grabowski